Tatranské chodníčky

Starý Smokovec je součást města Vysoké Tatry a nejstarší osada ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Byla založena již v roce 1793. Leží v nadmořské výšce 990 metrů. Je zde železniční uzel (Tatranské elektrické železnice a lanovky na Hrebienok), sídlí zde Tatranská horská služba.

Tatranské pastorále, nebo-li 22. díl z Třiceti případů majora Zemana, mého od dětství oblíbeného seriálu, se odehrává právě v této oblasti Tater.

Osada Štrbské Pleso je jedna ze tří místních částí obce Štrba (Štrba, Tatranská Štrba a Štrbské Pleso) v pohoří Vysoké Tatry. Je to nejvýše položená turisticko-léčebná osada, nacházející se ve Vysokých Tatrách, rozkládá se na jižním břehu Štrbského jezera v nadmořské výšce 1 346 m. Štrbské Pleso je dostupné jak cestou pro automobily, tak Tatranskou...

Hrebienok je turistické středisko umístěné nad Starým Smokovcem na úpatí Slavkovského štítu v nadmořské výšce 1 285 m.n.m.

Lomnický štít je s nadmořskou výškou 2 634 m druhá nejvyšší hora Vysokých Tater a Slovenska. Nejvyšší horou je Gerlachovský štít s nadmořskou výškou 2 655 m. Vrchol již není přístupný po turistické stezce, je však možné využít lanovku ze Skalnatého plesa, nebo si zaplatit výstup s profesionálním horským vůdcem. Vrchol proto patří mezi...

Z Tatranské Lomnice (903 m.n.m.) vede kabinová lanovka na Skalnaté pleso (1 751 m.n.m.), která překonává převýšení 869 m. Jízda trvá okolo 12,5 minut, kapacita je 900 osob za hodinu. Jsou zde dvě stanice lanovky Tatranská Lomnice - Lomnický štít (stará za Grandhotelem Praha a nová nedaleko Cesty slobody).

Tatranská Lomnica je osada - místní část města Vysoké Tatry, donedávna samostatná obec. Nachází se v nadmořské výšce 850 m asi 6 km od Starého Smokovce na úpatí Lomnického štítu, na který odtud vede lanovka. Ze Starého Smokovce do Tatranské Lomnice vede elektrická železnice.

Popradské pleso je ledovcové jezero v Mengusovské dolině. Je 380 m dlouhé a 248 m široké. Má rozlohu 6,8695 ha a hloubku 17,6 m. Leží v nadmořské výšce 1 494,3 m.

Tatranští šerpové - poslední nosiči v Evropě - vynášejí po příkrých chodnících k jinak nedostupným tatranských chatám náklad čnící do značné výše, a to za každého počasí - v zimě, v létě.

Bouře vzbuzuje u některých lidí obdiv a úctu před silou a mocí přírodních sil, u jiných vyvolává strach a hrůzu, ale u všech by měla vzbuzovat respekt.

Slovenské jízdní řády vlaků (Železnice Slovenské republiky): https://www.zsr.sk/

Slovenské jízdní řády vlaků, autobusů (IDOS): https://cp.hnonline.sk/vlakbusmhd/spojenie/