Počasí

03.09.2019

Jak bude?

Nebude-li pršet, nezmoknem. Tatry jsou velehory (i když nejmenší v Evropě i na světě), a tak se tady změní počasí klidně z minuty na minutu. Ve Vysokých Tatrách najdeme 26 vrcholů převyšující výšku 2 500 m. Celkem 8 vrcholů je turistům přístupných po značených stezkách se sezónními uzávěry od 01.11. - 15.06. Naproti tomu třeba vrcholy Gerlachovský štít, Vysoká, Ganek, Bradavica, Prostredný hrot, L´adový štít, Baranie rohy, Lomnický štít, Kežmarský štít aj. jsou pro turisty dostupné pouze v doprovodu horského vůdcce. Pro horolezce s potřebným průkazem (ČHS) je lezení na většině území národního parku povoleno na vlastní nebezpečí.  Nejvyšším sedlem je Sedielko (2 376 m). Několik chodníků přechází přes často vysoko položená horská sedla. Některé přechody jsou dokonce zajištěny řetězy a nejedná se tak o procházkové túry. Údolí je ve Vysokých Tatrách 35. Dna severních údolí jsou níže než je tomu na jihu. To je dáno ledovcovou činností, kdy na jihu byly ledovce menší a tudíž nedosahovaly tak velké erozní činnosti jako na severu. Mezi boční hřebeny se zařezávají tatranské údolí. Nejdelší Kóprová dolina a Bielovodská dolina mají délku 11 km. Ve většině údolí se nacházejí ledovcová jezera zvaná plesa, ve Vysokých Tatrách se nalézá 120 jezer. Štrbské pleso je známé tím, že z něj voda vytéká na obě strany - do Baltského i Černého moře. V pohoří vyvěrá i několik minerálních pramenů.

Podnebí ve Vysokých Tatrách má výrazně kontinentální rysy. Panuje zde spíše chladné počasí, kdy teplota se v průměru dostává až na 0 °C. Ve výšce 1 000 m je potom 5 °C. Teplotní průměr je zde nejnižší na celém Slovensku.

Sněhová pokrývka se zde udrží po 200 - 250 dní v roce. Na některých stinných stráních či firnovištích (přechodné pole mezi sněhem a ledem) neroztává vůbec. Pro Tatry je charakteristické proměnlivé počasí. Inverze nejsou v zimě žádnou výjimkou. Roční srážky tu dosahují celkového ročního úhrnu kolem 1 600 mm. 

Nejvhodnějším obdobím pro turistické výstupy v Tatrách je podzim, kdy je počasí nejstabilnější a díky nižším teplotám je také výborná viditelnost. Ještě v červnu napadne kolikrát půl metru sněhu, v červenci a v srpnu hodně prší. Co z toho tedy plyne? Že léto ve Vysokých Tatrách trvá od 12:30 hod do 15:30 hod dne 15. července  :-)

Dobré oblečení - nepromokavá bunda, pláštěnka, kraťasy, ale i dlouhé kalhoty a pevné nepromokavé boty jsou tedy nezbytné. Během výstupu může být v údolí 25 °C, člověk projde přes mrak, kde se ochladí na 2 °C a promokne na kůži a nahoře je opět 25 °C. Při traverzu letních firnových polí je nezbytný i cepín, mačky a horolezecké lano s úvazkem.