cs

Falešné hranice

Akce "Kámen"

27.06.2019

Akce "Kámen" byla provokační metoda, kterou využívala StB proti těm československým občanům, kteří se po únoru 1948 snažili odejít bez vědomí komunistických úřadů do zahraničí. Konkrétně šlo o ty, kteří použili nejběžnější cestu, tedy pěšky přes státní hranici do americké okupační zóny v Německu.

Jedna z nejodpornějších akcí z éry komunismu byla známa pod kódovým označením Kámen. Mnoho let po jejím skončení, až v roce 2013 policie obvinila jednoho z hlavních iniciátorů, dvaadevadesátiletého Evžena Abrahamoviče (nar. 1921). Žil v rodinném domku v Praze - Hostivaři, dožil se spokojeného důchodu coby ředitel pražského obchodního domu, zemřel v...

Kdyně

27.06.2019

Kdyně (německy Neu Gedein) je malé město v Plzeňském kraji. Samotná Kdyně je rozdělena na dva historické celky Starou Kdyni a (Novou) Kdyni. Toto rozdělení vzniklo po vyhoření původní Staré Kdyně a vybudování obce od základů znovu.

Jan Prošvic (1907 - 1989) byl český elektrotechnik, konstruktér a podnikatel, zakladatel podniku pro výrobu domácích elektrospotřebičů ESA, pozdější ETA Hlinsko.

Všeruby je městys v okrese Domažlice. Nachází se v průsmyku mezi horou Jezvinec a podhůřím Českého lesa ležícím mezi Kdyní a městem Furth im Wald. Všerubský průsmyk je rovněž zeměpisným předělem mezi Šumavou a Českým lesem. Od 1. července 1990 je znovu otevřen hraniční přechod Všeruby - Neuaign pro pěší a automobilovou dopravu.

Stanislav Liška se stal četníkem ještě před okupací Československa německými vojsky, a patřil proto k nejzkušenějším z okolí. Počínaje 21. květnem 1938 až do konce listopadu tohoto roku byl příslušníkem SOS (Stráž obrany státu) - sloužil na hoře Hirschstein u Pivoně, okres Horšovský Týn, v Klenčí pod Čerchovem, Postřekově, Draženově a Luženicích u...

Námětem filmu Swingtime je právě akce "Kámen". Vidět zde můžeme oba bratry Dlouhé - Vladimíra i Michala, Aloise Švehlíka, Sašu Rašilova nejml. a další.