Středověké střední Čechy

Zámek Radim

10.02.2024

Zámek Radim, postavený v roce 1610, je ve své zachovalé podobě jednou z nejnázornějších ukázek renesančního venkovského sídla střední šlechty.

Dva medvídky z filmu Pojďte pane, budeme si hrát? snad nemusím ani představovat. A kde se to potkali? U Kolína. A právě v Kolíně mají oba medvědi i svůj pomník. Základem jsou dva velké kameny, které zdobí destička formátu filmového okénka, ze kterého se dívá jeden malý a hloupoučký a druhý protáhly a vychytralý medvěd.

Bříství

16.01.2024

Obec Bříství leží v okrese Nymburk asi 7 km severně od Českého Brodu. Žije zde asi 370 obyvatel. Bříství je historickou středověkou vesnicí s původní zástavbou rozmístěnou podél hlavních toků.

Obec Vrbčany leží v okrese Kolín asi 4 km západně od Plaňan. Severovýchodním okrajem Vrbčan protéká řeka Výrovka, která je levostranným přítokem Labe.

Hornopožárské lesy tvoří rozsáhlý lesní komplex východně od Jílového u Prahy. Západní část vlastnilo Pražské arcibiskupství, okraj lesů u Kamenice vlastnil smíchovský továrník Ringhoffer, která má u Kamenice hrobku a zbytek lesů patřilo konopišťskému panství, které od roku 1887 patřilo Františku Ferdinandu d' Este.

Mrač

15.12.2023

Asi 5 km od Benešova leží obec Mrač. K obci náleží ještě osada Podmračí.

Neveklov

15.12.2023

Město Neveklov leží v okrese Benešov. Západně od města protéká Tloskovský potok, který je levostranným přítokem Janovického potoka.