Po stopách historie na bitevních polích

Bitva u Kolína byla menší válečný střet mezi kališnickými oddíly tzv. Poděbradské jednoty pod vedením Jana Parduse z Horky, které byly loajální Jiřímu z Poděbrad, a jednotkami Bedřicha ze Strážnice, který kontroloval město Kolín a sním i téměř celou oblast středního Polabí. O historii Kolína více zde.

V křivoklátských lesích působili speciálně vycvičení partyzáni. V oblasti lánské obory se těsně prolínaly v březnu až květnu roku 1945 aktivity dvou zpravodajských leteckých výsadků ze SSSR. Prvním z nich byl sedmičlenný "URAGAN I." hloubkového průzkumu 4. ukrajinského frontu, kterému velel poručík Andrej Jefimovič Sokolov, zástupcem byl Čech...

Žižkovo Pole

05.04.2020

Žižkovo Pole je obec v okrese Havlíčkův Brod, 4 km severně od Přibyslavi. Žije zde asi 372 obyvatel.

Že se bitva na Bílé hoře odehrála v neděli 8. listopadu 1620, ví snad každé malé dítě. Byla to jedna z mnoha bitev třicetileté války (1618 - 1648). Více o průběhu celé třicetileté válce se můžete dočíst zde. V bitvě se střetla česká stavovská armáda a dvě armády katolické, armáda císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského a...

Místo jsem navštívila vlastně náhodou, když jsme s kamarádkou putovaly po Gynekologicko-urologické stezce a z Pičína jsme tudy pokračovaly na Blaník a pak dále do jižních Čech. Historie tohoto místa i celkový význam pro české země mě velmi překvapil, a proto se touto cestou o další tip na výlet podělím i s vámi.

Bitva u Trutnova byla bitva prusko-rakouské války. Odehrála se 27. června 1866 a skončila taktickým rakouským vítězstvím. Šlo o jedinou bitvu prusko-rakouské války, která skončila vítězstvím Rakouska.