Vysočina a MoravaPřílepy

16.05.2024

Obec Přílepy se nachází v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji asi 3 km od Holešova (o Holešově více info zde). Rozkládá se na jižní stráni Hostýnských vrchů a tvoří poslední výběžek Karpat v nadmořské výšce 280 m. n. m.

Olomouc

13.05.2024

Olomouc je šesté nejlidnatější město v Česku, třetí na Moravě, jedno ze dvou historických metropolí celé Moravy. Bylo centrem Olomouckého údělu = označení historického území na severní a východní Moravě, kde v 11. až 12. století vládla knížata z jedné z větví Přemyslovců.

Nové Město na Moravě leží na západě Moravy v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina 600 m n.m. na jižním okraji Žďárských vrchů, které jsou východní součástí rozsáhlé Českomoravské vrchoviny. Již historií je závod Světového poháru v běžeckém lyžování Zlatá lyže, jejíž místo přebraly závody Světového poháru v biatlonu. Každým rokem se zde koná ale...

Telč

13.03.2024

Město Telč leží na jihozápadě Moravy v okrese Jihlava v kraji Vysočina. Historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Uherčice

31.10.2023

Obec Uherčice leží v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, zhruba 9 km od rakouského města Drosendorf a 14 km západně od Vranova nad Dyjí. Žije zde cca 380 obyvatel.

Ledeč nad Sázavou je historické město ve středním Posázaví, ve středu České republiky, ležící na severozápadě kraje Vysočina. Město leží na obou březích řeky Sázavy, na pravém břehu stojí hrad, na levém břehu pak historické jádro města s gotickým kostelem.

Obec Podhradí nad Dyjí leží v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Žije zde cca 45 obyvatel. Obec se rozprostírá západně od Vranova nad Dyjí na moravsko-dolnorakouské hranici a na pravém břehu malebného údolí řeky Dyje při ústí Křeslického potoka, který vsí protéká. Na levém břehu obec ohraničují skaliska přírodní rezervace Podhradské skály....

Štatl Brno

23.08.2022

Druhé největší město České republiky, Brno, je poprvé doloženo ve 12. století a vztahovalo se k místnímu hradu. Hrad byl pojmenován podle polohy na brnném (= hlinitém) místě (vrchu). Za přímého předchůdce Brna je považováno hradiště Staré Zámky na katastru dnešní Líšně, jedno z hradisek Velkomoravské říše, jehož osídlení se datuje od konce neolitu...

Kroměříž, přezdívaná Hanácké Athény, je město ve Zlínském kraji, které leží na řece Moravě. V roce 1997 byla Kroměříž vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky a o rok později byl zdejší Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.