Temná historie

Hřbitov zvonů se nacházel na Maninách. Maniny neoznačují lokalitu v dnešních Holešovicích, ale oblast Rohanského ostrova. Postupně se slepá ramena Vltavy zasypávala odpadky z celé Prahy a dnes již není zřejmé, že bylo toto místo v minulosti ostrovem. Slovo "manina" označovalo krajinu bez cest, již je možné chodit mání, tedy jak se komu zlíbí....

V Haštalské ulici č.p. 1 na Starém Městě v Praze se po povodni v roce 2002 propadla část dlažby a odkryla tak podzemí jednoho z nejstarších domů v Praze pocházejícího z roku 1579. Nacházela se zde alchymistická dílna, kterou nechal zřídit císař Rudolf II. Dům patřil rabimu Löwovi, stvořiteli bájného Golema. V podzemí se našla lahvička s dosud...

Pohádka

12.06.2021

Tam, kde se z Pošumaví stává Šumava, se nachází na samotě uprostřed krásných luk s nádhernými výhledy tajemný statek Pohádka. Jak je okolí statku malebné, o to je stavení děsivější. Údajně sálá tajemnou a negativní energií.

Hilsneriáda je označení pro procesy s Židem Leopoldem Hilsnerem, který byl obviněn z vraždy devatenáctileté křesťanky Anežky Hrůzové, a celospolečenskou diskuzi s procesy spjatou. Hilsneriáda byla spojena s největšími projevy antisemitismu na českém území během 19. století. Do aféry významně zasáhl budoucí prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který...

Jáchymovské peklo je název naučné stezky, která byla otevřena v roce 2001. Je připomínkou pracovních táborů pro těžbu uranu ze 40. - 50. let 20. století, zároveň však obsahuje informace o historii města, okolní přírodě a ekologii.

Křížová cesta ke svobodě je pomník vytvořený sochařem Romanem Podrázkým jako připomínka politických vězňů nasazených za komunistického režimu v Československu k těžbě uranu na Jáchymovsku, Slavkovsku a Příbramsku. Pomník je umístěn v Jáchymově na prostranství před kostelem svatého Jáchyma a svaté Anny. Odhalen byl 25. května 1996.

Schody hrůzy

06.10.2019

Schody hrůzy neboli Mauthausenské schody jsou památkou na tábory nucených prací v Jáchymově. Zrekonstruovaná část schodů se nachází v Jáchymově ve svahu nad dolem Svornost a tvoří čtvrté zastavení Naučné stezky Jáchymovské peklo.

Měděnec

04.10.2019

Není to možná typické pozvání či tip na nedělní výlet. Toto místo má v sobě i jednu velkou tragickou událost. Řada lidí jistě zná český film Requiem pro panenku natočený režisérem Filipem Renčem na motivy skutečné události z roku 1984. A ta událost se ve skutečnosti stala právě tady - v ústavu sociální péče v Měděnci.

Rudá věž smrti je kulturní památka ČR, která se nachází ve Vykmanově u Ostrova v okrese Karlovy Vary.