cs

Temná historie

V Haštalské ulici č.p. 1 na Starém Městě v Praze se po povodni v roce 2002 propadla část dlažby a odkryla tak podzemí jednoho z nejstarších domů v Praze pocházejícího z roku 1579. Nacházela se zde alchymistická dílna, kterou nechal zřídit císař Rudolf II. Dům patřil rabimu Löwovi, stvořiteli bájného Golema. V podzemí se našla lahvička s dosud...

Pohádka

12.06.2021

Tam, kde se z Pošumaví stává Šumava, se nachází na samotě uprostřed krásných luk s nádhernými výhledy tajemný statek Pohádka. Jak je okolí statku malebné, o to je stavení děsivější. Údajně sálá tajemnou a negativní energií.

Hilsneriáda je označení pro procesy s Židem Leopoldem Hilsnerem, který byl obviněn z vraždy devatenáctileté křesťanky Anežky Hrůzové, a celospolečenskou diskuzi s procesy spjatou. Hilsneriáda byla spojena s největšími projevy antisemitismu na českém území během 19. století. Do aféry významně zasáhl budoucí prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který...

Schody hrůzy

06.10.2019

Schody hrůzy neboli Mauthausenské schody jsou památkou na tábory nucených prací v Jáchymově. Zrekonstruovaná část schodů se nachází v Jáchymově ve svahu nad dolem Svornost a tvoří čtvrté zastavení Naučné stezky Jáchymovské peklo.

Křížová cesta ke svobodě je pomník vytvořený sochařem Romanem Podrázkým jako připomínka politických vězňů nasazených za komunistického režimu v Československu k těžbě uranu na Jáchymovsku, Slavkovsku a Příbramsku. Pomník je umístěn v Jáchymově na prostranství před kostelem svatého Jáchyma a svaté Anny. Odhalen byl 25. května 1996.

Jáchymovské peklo je název naučné stezky, která byla otevřena v roce 2001. Je připomínkou pracovních táborů pro těžbu uranu ze 40. - 50. let 20. století, zároveň však obsahuje informace o historii města, okolní přírodě a ekologii.

Rudá věž smrti je kulturní památka ČR, která se nachází ve Vykmanově u Ostrova v okrese Karlovy Vary.

Měděnec

04.10.2019

Není to možná typické pozvání či tip na nedělní výlet. Toto místo má v sobě i jednu velkou tragickou událost. Řada lidí jistě zná český film Requiem pro panenku natočený režisérem Filipem Renčem na motivy skutečné události z roku 1984. A ta událost se ve skutečnosti stala právě tady - v ústavu sociální péče v Měděnci.