A jsme v Prdeli ...

21.06.2020

Osada Prdel leží mezi osadou Paris, Velký a Malý London nedaleko Suchdola nad Lužnicí. 

A pokud se přesuneme více na východ k městu Dačice, mezi obcemi Kunžak a Český Rudolec najdeme místo s názvem Ďáblova prdel. Jedná se o žulový kámen - nejznámější a nejcharakterističtější skalní útvar přírodního parku Česká Kanada. Dostaneme se k němu vyšlapanou pěšinou přes louku odbočující od zelené turistické značky vedoucí mezi Valtínovem a Terezínem.

Velmi příjemná cesta k Ďáblově prdeli vede z Nového Světa. Zde totiž mají Samoobslužný výčep (pivo Bernard 11°, Kofola a Bezinková limonáda). 

Návod: 

1. Vyjměte kelímek z komína.

2. Vhoďte peníze (min. 20 Kč) - při čepování sledujte na displeji postupně ubývající kredit.

3. Limo se čepuje bez kontroly plnoletosti. Pivo lze čepovat až po kontrole plnoletosti - vložte občanský nebo řidičský průkaz do čtečky a protáhněte rychle směrem dolů. Čtečka pípne a rozsvítí se zelená kontrolka. 


Nový Svět je malá vesnička, část obce Český Rudolec (více zde), je zde evidováno 21 adres a v roce 2011 zde trvale žilo 9 obyvatel. Založena byla před rokem 1750, ze kterého pochází první písemná zmínka. Leží 681 m.n.m. 

A než s vychlazeným půllitrem zabočíme z Nového Světa k Ďáblově prdeli, před námi je nalevo Hraniční kámen Čech a Moravy.

Jedná se o historickou hranici mezi zeměmi Čechy a Morava, která vede od Králického Sněžníku na severovýchodě k trojmezí Čechy - Morava - Dolní Rakousko západně od Slavonic na jihozápadě. Její průběh přibližně odpovídá hranici rozvodí Labe - Dunaj.