Vítkův vrch

30.09.2019

Trasa na Vítkův Vrch trvá cca 3 hodiny a její délka je 8,5 km. Vede po modré turistické značce nejdříve do kopce, zpáteční cesta vede z kopce. 

Cesta začíná u Vřídla a pokračuje Divadelní ulicí. U Festivalového mostu u říčky Teplá jsou Císařské lázně, za nimi kostel sv. Petra a Pavla.

Císařské lázně
Císařské lázně
Kostel sv. Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla

Pokračujeme Goethovou stezkou, před hotelem Richmond je pramen Štěpánka, památník Ludwiga van Beethovena a Japonská zahrada s kamenem Dobra - Želvou (to jsem si jako želvař nemohla nechat ujít!). Od hotelu Richmond jsou hezké výhledy na okolní zahrady či hotel Imperial. Zvláště teď na podzim tu vše hraje všemi barvami.

Japonská zahrada
Japonská zahrada
Kámen Dobra - Želva (ten velký)
Kámen Dobra - Želva (ten velký)

Po vystoupání do kopce se napojíme na modrou turistickou značku a ta nás dovede až na Vítkův vrch. Cestou nás čeká několik výhledů na lázeňské město Karlovy Vary a v dálce např. vidíme i vyhlídku Diana, Gloriet, Tři kříže nebo Goethovu vyhlídku. Cestou mě zaujal i tenhle "placatý" strom, ze kterého nahoře vyrůstaly další 2 kmeny.

Rozhledna Diana
Rozhledna Diana
Tři kříže
Tři kříže

Patrně již v roce 1875 byla otevřena chata s výletní restaurací a kavárnou ve správě Leonarda Friedricha na oblíbeném vycházkovém místě karlovarských lázeňských hostů na vrchu Vítkova hora (Veitsberg) nad Karlovými Vary v nadmořské výšce 644 m západně od obce Olšová Vrata (Espenthor). Někdy ve 2. pol. 80 let 19. století byla vedle výletní restaurace vystavěna dřevěná vyhlídková věž. Původní chata se sousední rozhlednou byla v provozu ještě na počátku 30. let 20. století. V roce 1932 byl však na jejich místě vystavěn dnešní objekt moderního hotelu s restaurací. Na místě zbořené rozhledny dnes stojí radiomaják pro navádění přistávajících letadel na letišti v Olšových Vratech.