Szklarska Poreba

01.07.2017

Szklarska Poreba neboli česky Sklářská Poruba je město v jihozápadním Polsku (Dolnoslezské vojvodství) asi 6 km od bývalého hraničního přechodu Harrachov / Jakuszyce. Vznik Szklarske Poreby se datuje k roku 1366, městská práva získala až v roce 1959. 

Od roku 1617 zde sklářský rod Preisslerů provozoval sklářskou huť Ta se brzy stala nejlepší ve Slezsku. Roku 1702 přibyla další. Zanikly pro nedostatek dřeva kolem roku 1752. 

Od 19. století je vyhledávaným místem s podmínkami srovnatelnými s Alpami ve výškách kolem 1 200 m. Dělí se na osady Szklarska Poreba Dona, Srednia a Górna, která je nejrozlehlejší. Sousedí s obcemi Mirsk, Piechowice a Stara Kamienica.

Původní zaměstnání obyvatel bylo sklářství a dřevorubectví, od 19. století je to hlavně turistika. Je to největší a nejstarší rekreační klimatické středisko v Dolním Slezsku. Má vybudovanou dobrou infrastrukturu ubytovacích kapacit - hotelů, penzionátů a horských chat, je zde i několik sanatorií. 

Za návštěvu určitě stojí 27 metrů vysoký vodopád a roklina Kamienczyk, který je vzdálen necelou hodinu chůze. U vodopádu je i krásná dřevěná salaš s obřím grilem a udírnou uprostřed, kde je možné si dát klobásy, sýry i pivo. Platba je sice možná polskými zlotými, ale nakrmili nás i za české :-).

A další zajímavou zastávkou je nedaleká Zatáčka smrti (Zakret Smierci), který je asi 3 km po silnici směrem na Swieradów Zdrój. 

Nebezpečná zatáčka (silnice se otáčí o téměř 180 °) se nachází v nadmořské výšce 775 metrů. Vybudovaná byla v letech 1935 - 1937 na tzv. Sudecké cestě jako vojenský objekt. V případě války měl být strategickým místem, které se mělo vyhodit do povětří, aby se tak zkomplikoval pochod nepřátelským vojskům. Byly vybudovány speciální minérské komory pod povrchem vozovky a ve zdech Zatáčky, v nichž byla umístěna výbušnina Během chvíle tak mohla být Zatáčka vyhozena do povětří.   

Nechvalnou pověst Zatáčka získala po roce 1945 kvůli vysokému počtu autonehod způsobených řidiči osobních i nákladních aut. Velká zatáčka (což by předválečný název) se od počátku svého vzniku stala i oblíbeným vyhlídkovým místem.

Naskýtá se odtud vynikající výhled na panorama Krkonoš, město i Jelenohorskou kotlinu. Pod Zatáčkou smrti se u turistické trasy ke Zbojnickým skalám nachází štola starého pyritového dolu ze 17. století. 

Pohled na Špindlerovu boudu
Pohled na Špindlerovu boudu
Detail Špindlerovy boudy
Detail Špindlerovy boudy
Sněžné jámy
Sněžné jámy
Detail pohledu na Sněžné jámy
Detail pohledu na Sněžné jámy
Pohled na Sosnowku
Pohled na Sosnowku