Příprava na horskou túru

03.09.2019

Důkladnou přípravu na horskou túru nesmíme podcenit. 

Boty jsou úplným základem. Pokud chceme lézt po horách, je kvalitní, nepromokavá, kotníková obuv to nejdůležitější. S kvalitními botami už můžeme v horách přejít takřka cokoliv a nemusíme řešit ani počasí. Boty by měly být určitě kotníkové, zejména při sestupu suťovitým terénem. Boty vybíráme s pevnou, protiskluzovou podrážkou. Určitě nevycházíme na túru v nerozchozených a nových botách. Po několika hodinách bychom asi hodně litovali. Dbáme i na správnou velikost, lepší je bota o málo větší, než aby nám utlačovala palec. Nesmí být ale zase příliš volná, aby nám v ní noha nejezdila ze strany na stranu. Do hor se hodí boty s co nejmenším počtem švů a největším obsahem kožených částí. Já letos testuji trekové boty od Salomonu, které jsou oproti celokoženým velmi lehké. 

Velmi důležitou částí jsou i ponožky. Nestačí jen "nějaké" koupit. Jsou stejně důležité jako celá bota. Nabízejí se různé druhy se syntetickými vlákny, které jsou mnohem odolnější a vyztužené tam, kde je největší kontakt chodidla s botou. Kvalitní ponožky také lépe odvádějí pot a páry.

Oblečení nemusí být moc. Nepotřebujeme na sebe navrstvit příliš mnoho kousků, zbytečně bychom se potili. Bohatě stačí kvalitní termoprádlo, tričko, kalhoty nebo kraťasy (ideálně 2 v 1), mikinu, vhodnou bundu a k tomu šátek, čepici nebo jinou pokrývku hlavy a popřípadě rukavice. Pro případ deště sebou přibalíme pláštěnku nebo goretexovou bundu. Špatné nejsou ani goretexové kalhoty.

Batoh si poneseme na zádech, proto je nejdůležitější, aby byl kvalitní, pevný a měl takový objem, který potřebujeme. Na jednodenní výlet stačí objem 30 - 40 l, vícedenní túry už vyžadují batoh o objemu kolem 70 l. Měl by být vyztužený s polstrovanými ramenními popruhy. Na túry po hřebenech hor je vhodný batoh s vnější konstrukcí, u něj totiž můžeme lépe naskládat náklad a udělat tak batoh stabilnějším. Dobré jsou popruhy i pásy. Čím máme širší ramenní popruhy, tím se těžiště nákladu rozloží na širší část zad a chůze je tak snadnější. Popruhy však nesmí být širší než naše ramena. Pokud nás po nějaké době začnou bolet ramena, povolíme ramenní popruhy, naše ramenní svaly tak dostanou vítaný odpočinek. Velkou výhodou je, pokud máme batoh s bederním pásem. Pokud jej totiž utáhneme, zapojíme do nošení i pánevní oblast a díky tomu budeme schopni být stabilnější. Navíc použitím bederního pásu přesuneme váhu batohu na nohy a boky, ve kterých má člověk obecně větší sílu, než v ramenou a na zádech. S rozložením váhy a lepší cirkulaci vzduchu pak pomáhají hrudní popruhy. Důležitá je velikost batohu - muži a ženy mají trochu jiný tvar těla a vyvinuté svalstvo. Těžké předměty by měly být umístěné co nejblíže zad a co nejvýše (stan, vařič apod.), na druhou stranu, pokud půjdeme obtížným terénem, je možné to kvůli stabilitě provést i opačně. Balíme na těsno, nenecháváme žádný volný prostor. Po sbalení batoh maximálně utáhneme, aby nám v něm žádné předměty neskákaly. Cenné předměty a věci, které budeme potřebovat mít po ruce (peněženka, mobil apod.) dáváme do postranních kapes, ať k nim máme snadnější přístup. 

Do batohu dáváme jen "nutné minimum". Každé kilo navíc je totiž dost znát. Co by měl tedy batoh obsahovat? Určitě dostatek tekutin. Voda je základ všeho. Nebereme si ale perlivou nebo přeslazenou vodu. Vhodná není ani káva ve větším množství. Na osobu bereme 2 - 2,5 l vody. Mě osobně velmi vyhovují hydrovaky, hadička je vyvedena z batohu ven na ramenní popruh a vodu tak mám vždy při ruce a nemusím dávat batoh vůbec ze zad. Budeme se hodně potit a tělo musí vodu doplňovat každou chvíli. Rozhodně nemůžeme počítat jen s vodou z horských potůčků. Co sebou rozhodně nebereme, je alkohol. Nejen, že silně dehydratuje, ale zároveň se s takovým druhem sportu naprosto vylučuje.

Na cestě musíme také jíst. Nemělo by chybět lehlé jídlo. A to jak na trávení, tak i na váhu. Tučná slanina a koláč nebudou tím pravým (i když já bych si pošmákla). Strava by měla být lehce stravitelná a obsahovat spíš sacharidy. Můžeme sebou vzít i nějakou sušenku nebo oplatku na zakousnutí. 

Do batohu přibalíme pro jistotu několik kousků náhradního oblečení. Důležité jsou ponožky, pláštěnka, rukavice, klidně i tričko nebo mikinu, ale to není nezbytně nutné. Musíme počítat s tím, že v horách se počasí mění poměrně snadno, proto je lepší mít něco navíc. 

Sebou můžeme přibalit ještě pár dalších věcí. Oblíbené jsou trekingové hole, mačky, cepín a další jistící pomůcky. Léky, pokud bereme, špagát, zavírací nůž, mobilní telefon, powerbanka, sluneční brýle s UV filtrem. Samozřejmostí jsou osobní doklady, kartička pojištěnce, sáčky na odpadky a hodit se může i telefonní kontakt na horskou službu. Nesmíme zapomenout také na lékárničku, krém na rty s ochranným faktorem, baterku, mapu či GPS. A foťák či kameru!

Vše, co si zabalíme na túru, dáme do igelitových obalů, stačí obyčejné igelitové sáčky. Když budeme mít kvalitní batoh, který je nepromokavý a má třeba i vlastní pláštěnku, neměla by se k našim věcem dostat žádná vlhkost. 

PRAVIDLO: 

Neexistuje špatné počasí, ale jen špatně vybavený turista! Proto své přípravě věnujeme dostatečnou pozornost a péči. Na horách nezapomínáme hlavně na bezpečnost. Dbáme, abychom nikdy zbytečně neohrozili sebe nebo své kamarády. Zbytečně neriskujeme a nikdy se nepředvádíme. Hory dokáží být někdy velmi nebezpečné.