Muzeum obchodu v Českém Krumlově

22.06.2023

Muzeum obchodu představuje návštěvníkům bohatou kupeckou historii. Ve sbírce můžeme obdivovat sběratelské předměty z konce 19. a začátku 20. století včetně dochovaného kupeckého obchůdku. Kromě stálé expozice Muzeum obchodu nabízí i prodej originálních upomínkových předmětů. 

Dozvíme se něco o pražení kávy, o registračních pokladnách i o váhách. Vidět můžeme kromě reklamních cedulí různé zásobníky, násypky, nálevky, ale i skutečné dobové výrobky či pojízdný stánek s pečenými kaštany. Nejen dnešní sedmdesátníci, ale i moje generace, myslím, nostalgicky zavzpomíná, neboť řadu zboží ze svého dětství ještě pozná.

Zásobníky na zboží byly neoddělitelnou součástí interiéru každého obchodu se smíšeným zbožím. Měly funkci ochrannou, estetickou a pomáhaly obchodníkům při vážení a dávkování zboží. Tzv. petrolejoměry uchovávaly petrolej ve větším množství, ze kterého obchodník odměřoval do menších nádob. Petrolej byl od poloviny 19. století téměř 100 let významným zdrojem světla. Zásobníky se vyráběly různé, od jednodušších se skleněným odměrným válcem, až po poloautomaty se skleněnou trubičkou, která informovala o množství petroleje v zásobníku. Po nastavení páčky či ručičky vydávaly přesné množství.

V minulosti se používaly dva typy kontrolních obchodních pokladen. Starším typem byla nejčastěji dřevěná schránka na peníze se zásuvkou, otvorem pro vhazování peněz a papírovou páskou, na kterou musel obchodník pracně zapisovat každou platbu a výdaj. V roce 1879 vynalezl James J. Ritty, majitel restaurace v Daytoně (stát Ohio v USA), inspirovaný strojovnou paríku, na kterém se plavil z Evropy, princip registrační pokladny, která operace zaznamenávala (na dvě pásky), sčítala a vydávala o nich potvrzení s datumem. V roce 1884 založil ve stejném městě John H. Patterson firmu "National Cash Register Company", která novými pokladnami zaplavila celý svět. Zdejší vystavená kolekce pochází z období let 1900 - 1948. 

Váhy jsou již od starověku, kromě spravedlnosti, i výrazným symbolem obchodu. Ve sbírkách muzea jsou zastoupeny všechny nejtypičtější druhy. Nejstarší a zároveň i nejjednodušší jsou od starověku nezměněné rovnoramenné váhy. Ze stejného období pochází i princip závěsných mincovních vah. Až z roku 1669 pochází princip balančních vah, které jsou zastoupeny jak systémem Roberval, tak systémem Béranger ze 40. let 19. století. Od roku 1818 známe i princip decimálních vah, které se vyráběly v rozmanitých formách a velikostech. Nechybějí ani tzv. rodinné stolní váhy s ciferníkem, či různé typy měsíčkových a pružinových vah.