Jūrmala

21.09.2021

Jūrmala je největší lázeňské město v Lotyšsku ležící asi 25 km na západ od hlavního města Rigy. Město je dlouhé 32 km, široké 3 km a táhne se podél Rižského zálivu a řeky Lielupe.

Vzniklo spojením 16 obcí - Kemeri, Jaunkemeri, Sloka, Kauguri, Vaivari, Asari, Valteri, Melluži, Pumpuri, Jaundubulti, Dubulti, Majori, Dzintari, Bulduri, Lielupe a Priedaine. Lázeňské město bylo založeno roku 1785. Z počátku 19. století se zde dochovalo 4 000 typicky lotyšských dřevěných lidových staveb, z nichž 414 je památkově chráněno. V době sovětské okupace byla Jūrmala jedněmi z nejpopulárnějších lázní v SSSR a v posledních letech si opět získává svou někdejší oblibu.

Největšími pamětihodnostmi jsou:

- rezidence prezidenta Lotyšska 

- vila Leonida Brežněva - dnes slouží jako muzeum

- muzeum básníka Rainise 

Hlavním mořským artiklem je jantar - zkamenělá pryskyřice. Hledá se na podzim, to moře vynáší pryskyřici na břeh. Ceněné jsou kusy, na kterých uvázly živočichové nebo rostliny.

Dnešní návštěvníci Jūrmaly mohou využít léčbu minerálními prameny a bahnem. Lázně nabízí i příjemné klima, dlouhou pláž s bílým pískem, přičemž za její nejkrásnější část je považován úsek v Bulduri, kde se také nachází nejdražší pozemky v Lotyšsku. Obdivovat tu lze i proslulý borovicový les.