13 - Fucking

25.06.2019

Fucking je malá osada v obci Tarsdorf v okrese Branau am Inn v historické hornorakouské čtvrti Innviertel v Horním Rakousku poblíž hranic s Bavorskem. Nachází se poblíž měst Salzburg a Tittmoning. Osada existuje pod tímto jménem již od roku 1070 a je pojmenována po muži ze 6. století jménem Focko. Přípona "ing" ve staré němčině znamená "lidé", takže Fucking v tomto případě znamená "místo Fockových lidí". Proslulost si osada získala díky anglickému významu slova "fucking", popř. "fuck". 

Nejznámějším místem osady je dopravní značka s jejím jménem, u které se fotí turisté z celého světa. Značka je vlivem kuriózního jména osady častou obětí krádeží. Vzhledem ke značným výdajům za nové dopravní značky a rozpakům nad jménem se v osadě konalo v roce 2004 referendum o změně jejího názvu, ale obyvatelé hlasovali pro jeho zachování. V roce 2005 bylo učiněno další opatření proti krádežím když byla cedule přivařena k ocelové tyči a ta zapuštěna do betonových základů. Ale ani poté se cedule ztrácet nepřestaly. Přibyly tak i  kamery, a to i kvůli souložícím párům u cedule.

Britský Daily Telegraph napsal, že vesnička si po staletí žila klidným životem. Vše se změnilo až s příchodem amerických vojáků během 2. světové války. Ti měli základnu jen kousek od Fuckingu, takže netrvalo dlouho, aby si pro ně obskurního názvu sídla všimli.

Jméno vesnice je od té doby vtipným oživením pro turisty a nekončící otravou pro místní. Místní zkoušeli na jméně chvíli i vydělat prodejem piva Fucking Hell či suvenýrů v podobě triček s nápisem. Obchod se ale dlouho neujal. 

Podobné zkušenosti jako mají starousedlíci Fuckingu prý mají i lidé z bavorského Kissingu či Pettingu nebo v sasko-anhaltském Pissenu.

kostel v Tarsdorfu
kostel v Tarsdorfu
menší kostelík v Tarsdorfu
menší kostelík v Tarsdorfu