12 - Ďáblova prdel

25.06.2019

Pro Českou Kanadu jsou typické nejrůznější žulové skalní útvary, mezi nimiž najdeme i skutečné obry a různá zajímavá seskupení. Místy se vyvinuly i tzv. skalní mísy, které měří přes metr v průměru a o kterých se lidé dříve domnívali, že v dávných dobách sloužily rituálním účelům. 

Jedním ze skalních útvarů v lesích kolem rybníka Zvůle je ukrytý balvan kuriózního tvaru. Najdeme jej poblíž osady U Panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov, cca 200 m od zelené turistické značky. Jmenuje se Ďáblova prdel. Balvan neobyčejného tvaru je považovaný za nejznámější a nejcharakterističtější skalní útvar přírodního parku Česká Kanada. 

kolonoskopie
kolonoskopie
díra jak do prd....
díra jak do prd....

Dostaneme se k němu vyšlapanou pěšinou přes louku odbočující od zelené turistické značky vedoucí mezi Valtínovem a Terezínem. 

Zajímavou alternativou je však spojit návštěvu balvanu s návštěvou Rozhledny u Jakuba. Na Havlově hoře kdysi stávala dřevěná rozhledna, která však sloužila armádě pro triangulaci a mapování okolního terénu. Postupně chátrala a podléhala zubu času. Současný majitel pozemku Karel Plucar přišel s myšlenkou rozhlednu obnovit, a protože je muž činu, brzy se začaly rýsovat první plány na rozhlednu novou, která by už sloužila výhradně turistům. Pro stavbu rozhledny si podnikatel vybral rakouskou firmu Graf-Holztechnik GmbH.

Rozhledna U Jakuba má železobetonový základ, na kterém stojí dřevěná rozhledna ve tvaru šestibokého hranolu s jehlanovou střechou. Rozhledna však není vystavěna z klasických trámů, ale z dřevěných lepených profilů. Konečná výška rozhledny dosáhla 40,7 m a stala se tak nejvšší stavbou tohoto typu v České republice. Středem konstrukce vede masivní ocelové schodiště. Až nahoru na vrcholovou vyhlídkovou plošinu ve výšce 29,7 m můžeme napočítat celkem 180 schodů. 

Pokochat se můžeme krásným výhledem na Přírodní park Česká Kanada, na samotnou obec Valtínov, ale také na Dačice nebo Český Rudolec s nádherným, bohužel však velmi zpustlým zámkem, který architektonicky připomíná mnohem známější a větší Hlubokou. Na horizontu je krásně vidět zejména výrazný vrchol Javořice s mohutným vysílačem a spatřit můžeme i rozhledny na Oslednici, Křemešníku a Mařence. Pokud budeme mít štěstí na dobrou viditelnost, uvidíme i rakouský Schneeberg. 

Mezitím lze udělat odbočku ještě k hraničnímu kameni Čechy - Morava, který se nachází mezi obcemi Terezín a Nový Svět. Trasa je pak dlouhá cca 10 km.